Európska komisia môže rozhodnúť, či krajina mimo Európy (alebo medzinárodná organizácia) ponúka „primeranú“ úroveň ochrany údajov, ktorá uľahčuje toky údajov medzi Európou a touto krajinou.
EDPB je zodpovedný za vydávanie stanovísk k návrhom rozhodnutí o primeranosti pred rozhodnutím Európskej komisie. Stanoviská nie sú pre Európsku komisiu záväzné, ale zvyčajne sú užitočné pre ostatné organizácie, s ktorými sa v tomto rámci konzultuje, ako sú členské štáty EÚ.
Okrem toho je Európska komisia oprávnená monitorovať vývoj v neeurópskych krajinách, ktorý by mohol ovplyvniť rozhodnutia o primeranosti. V niektorých rozhodnutiach o primeranosti sa stanovuje osobitná pravidelnosť preskúmania rozhodnutia a môže sa odkazovať na možnosť zástupcov EDPB zúčastniť sa na procese preskúmania, ktorý organizuje Európska komisia.
Upozorňujeme tiež, že európske orgány pre ochranu údajov môžu chrániť jednotlivcov, pokiaľ ide o prenosy údajov uskutočnené v súvislosti s rozhodnutím o primeranosti (zoznam týchto údajov nájdete na našom webovom sídle: https://edpb.europa.eu/about-edpb/board/members_sk).
Ak sa domnievate, že existujúce rozhodnutie o primeranosti nie je v súlade s vašimi základnými právami jednotlivca na súkromie a ochranu údajov, môžete podať sťažnosť na váš orgán pre ochranu osobných údajov, ktorý môže tieto námietky predložiť vnútroštátnemu súdu, od ktorého sa môže vyžadovať podanie návrhu na začatie prejudiciálneho konania na Súdny dvor [pozri článok 58 ods. 5 všeobecného nariadenia o ochrane údajov a rozsudok Súdneho dvora vo veci Schrems (vec C-362/14)].
Ďalšie informácie nájdete na stránke: https://commission.europa.eu/law/law-topic/data-protection/international-dimension-data-protection/adequacy-decisions_sk
Verzia: 23/06/2025