ЕКЗД определя областите на подобрение с цел насърчаване на ролята и признаването на ДЛЗД

17 January 2024

Брюксел, 17 януари — По време на последната си пленарна сесия ЕКЗД прие доклад относно констатациите от второто координирано действие по правоприлагане, в който акцентът бе поставен върху определянето и позицията на длъжностните лица по защита на данните (ДЛЗД). Докладът е резултат от координирано разследване в целия ЕС и изброява пречките, пред които понастоящем са изправени ДЛЗД, както и редица препоръки за по-нататъшно укрепване на тяхната роля

Ану Талус, председател на ЕКЗД, заяви: Координираната рамка за правоприлагане (МСЕ) дава възможност на органите за защита на данните (ОЗД) да си сътрудничат по-тясно по избрани теми, за да се постигне по-добра ефективност и по-голяма последователност. ДЛЗД играят важна роля за допринасяне за спазването на законодателството за защита на данните и за насърчаване на ефективната защита на правата на субектите на данни. Чрез МСЕ ОЗД проучиха дали ДЛЗД разполагат със средствата за изпълнение на своите задачи, както се изисква от ОРЗД. Докладът съдържа анализ на предизвикателствата, пред които са изправени ДЛЗД, заедно с точки за внимание и препоръки за справяне с тези предизвикателства.“

През 2023 г. 25 ОЗД в рамките на Европейското икономическо пространство (ЕИП) (включително ЕНОЗД) започнаха координирани разследвания по тази тема. В ЕИП бяха осъществени контакти с различни организации, както и с ДЛЗД, които обхващат широк кръг от сектори (публични и частни субекти), като бяха получени и анализирани повече от 17,000 отговора. Събрани бяха обширни данни, предлагащи ценна информация за профила, позицията и работата на ДЛЗД, 5 години след влизането в сила на ОРЗД. 

Въпреки някои опасения и предизвикателства, пред които са изправени някои ДЛЗД (като например липсата на посочване на ДЛЗД, дори и да е задължително; недостатъчни ресурси или експертни познания за ДЛЗД; ДЛЗД не са изцяло натоварени със задачите, изисквани съгласно законодателството за защита на данните; липса на независимост или докладване пред най-висшето ръководство), резултатите са окуражаващи. По-голямата част от запитаните ДЛЗД заявяват, че притежават необходимите умения и знания, за да вършат работата си и да получават редовни обучения; те имат ясно определени задачи в съответствие с ОРЗД и не получават инструкции как да изпълняват задълженията си. Освен това те посочват, че се провеждат консултации с тях в повечето случаи и че им се предоставя достатъчно информация, за да изпълняват задачите си, а техните становища се следват доста добре. Освен това повечето смятат, че имат средствата да си свършат работата. Все още обаче има твърде много ДЛЗД, които не са в такава позиция. 

За да се преодолеят установените предизвикателства, в доклада са изброени някои препоръки за организациите, ДЛЗД и ОЗД за укрепване на независимостта на ДЛЗД и за гарантиране, че те разполагат с необходимите ресурси, за да изпълняват задачите си. Наред с другото, докладът насърчава ОЗД да извършват повече дейности за повишаване на осведомеността, информация и действия по правоприлагане. Докладът също така насърчава организациите да гарантират, че ДЛЗД разполагат с достатъчно възможности, време и ресурси, за да опреснят знанията си и да научат за последните развития. 

Докладът е придружен от две допълнения: статистическите данни, събрани по време на това действие, и националните доклади на всеки участващ ОЗД.

МСЕ  е ключово действие на ЕКЗД в рамките на стратегията му за периода 2021—2023 г., насочено към рационализиране на правоприлагането и сътрудничеството между ОЗД. Действието по МСЕ за 2024 г. ще бъде във връзка с прилагането на правото на достъп на администраторите на данни.

 

Прессъобщението, публикувано тук, е преведено автоматично от английски език.  ЕКЗД не гарантира точността на превода. Ако се съмнявате в превода, моля, вижте официалния текст в английската версия на документа.