Az Európai Adatvédelmi Testület meghatározza azokat a területeket, amelyek javíthatók az adatvédelmi tisztviselők szerepének és elismerésének előmozdítása érdekében

17 January 2024

Brüsszel, január 17. – Az Európai Adatvédelmi Testület legutóbbi plenáris ülésén jelentést fogadott el a második koordinált végrehajtási intézkedésének megállapításairól, amely az adatvédelmi tisztviselők kijelölésére és beosztására összpontosított. A jelentés egy uniós szintű koordinált vizsgálat eredménye, és felsorolja az adatvédelmi tisztviselők előtt álló jelenlegi akadályokat, valamint egy sor ajánlást a szerepük további megerősítésére

Anu Talus, az Európai Adatvédelmi Testület elnöke így nyilatkozott: „Az összehangolt végrehajtási keret (CEF) lehetővé teszi az adatvédelmi hatóságok számára, hogy szorosabban együttműködjenek a kiválasztott témákban a nagyobb hatékonyság és következetesség elérése érdekében. Az adatvédelmi tisztviselők fontos szerepet játszanak az adatvédelmi jogszabályoknak való megfelelésben és az érintettek jogainak hatékony védelmének előmozdításában. A CEF-en keresztül az adatvédelmi hatóságok megvizsgálták, hogy az adatvédelmi tisztviselők rendelkeznek-e az általános adatvédelmi rendeletben előírt feladataik ellátásához szükséges eszközökkel. A jelentés elemzi az adatvédelmi tisztviselők előtt álló kihívásokat, valamint az e kihívások kezelésére vonatkozó figyelemfelkeltő pontokat és ajánlásokat.”

2023 folyamán az Európai Gazdasági Térségben (EGT) 25 adatvédelmi hatóság ( beleértve az európai adatvédelmi biztost is) indított összehangolt vizsgálatot e témában. Az EGT-n belül különböző szervezetekkel és adatvédelmi tisztviselőkkel léptek kapcsolatba, amelyek az ágazatok széles körére terjedtek ki (mind a köz-, mind a magánszervezetekre), és több mint 17,000 választ kaptak és elemeztek. Kiterjedt adatokat gyűjtöttek, amelyek értékes betekintést nyújtottak az adatvédelmi tisztviselők profiljába, beosztásába és munkájába, 5 évvel az általános adatvédelmi rendelet hatálybalépése után. 

Az egyes adatvédelmi tisztviselők előtt álló aggályok és kihívások ellenére (például az adatvédelmi tisztviselő kijelölésének hiánya, még akkor is, ha kötelező; az adatvédelmi tisztviselőnek nincs elegendő erőforrása vagy szakértői ismerete; Az adatvédelmi tisztviselőket nem bízták meg teljes mértékben az adatvédelmi jogszabályok által előírt feladatokkal; a függetlenség hiánya vagy a legmagasabb szintű vezetésnek való jelentéstétel hiánya, az eredmények biztatóak. A megkérdezett adatvédelmi tisztviselők többsége kijelenti, hogy rendelkezik a munkájuk elvégzéséhez szükséges készségekkel és ismeretekkel, és rendszeres képzésben részesülnek; az általános adatvédelmi rendelettel összhangban egyértelműen meghatározott feladatokat látnak el, és nem kapnak utasításokat feladataik ellátására vonatkozóan. Emellett jelzik, hogy a legtöbb esetben konzultálnak velük, és elegendő információt kapnak feladataik ellátásához, és véleményüket elég jól követik. A legtöbben úgy vélik, hogy megvannak az eszközeik ahhoz, hogy elvégezzék a munkájukat. Azonban még mindig túl sok adatvédelmi tisztviselő nincs ilyen helyzetben. 

Az azonosított kihívások kezelése érdekében a jelentés felsorol néhány ajánlást a szervezetek, adatvédelmi tisztviselők és adatvédelmi hatóságok számára az adatvédelmi tisztviselők függetlenségének megerősítése és annak biztosítása érdekében, hogy rendelkezzenek a feladataik ellátásához szükséges erőforrásokkal. A jelentés többek között arra ösztönzi az adatvédelmi hatóságokat, hogy folytassanak figyelemfelkeltő tevékenységeket, tájékoztatási és végrehajtási intézkedéseket. A jelentés arra is ösztönzi a szervezeteket, hogy biztosítsák, hogy az adatvédelmi tisztviselők elegendő lehetőséggel, idővel és erőforrásokkal rendelkezzenek ahhoz, hogy frissítsék tudásukat és megismerjék a legújabb fejleményeket. 

A jelentést két függelék kíséri: az e fellépés során összegyűjtött statisztikák és az egyes részt vevő adatvédelmi hatóságok nemzeti jelentései.

Az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz az Európai Adatvédelmi Testület 2021–2023-as stratégiájának egyik kulcsfontosságú intézkedése, amelynek célja a végrehajtás és az adatvédelmi hatóságok közötti együttműködés egyszerűsítése. Az Európai Hálózatfinanszírozási Eszköz 2024. évi fellépése az adatkezelők hozzáférési jogának végrehajtására irányul.

 

Az itt közzétett sajtóközlemény automatikusan angolról lett lefordítva.  Az Európai Adatvédelmi Testület nem garantálja a fordítás pontosságát. Amennyiben kétség merül fel, kérjük, olvassa el az angol nyelvű hivatalos szöveget.