Europski odbor za zaštitu podataka donio je popis poželjnih postupovnih aspekata, prvi pečat EU-a za zaštitu podataka i izjavu o digitalnom euru

12 October 2022

Bruxelles, 12. listopada – Europski odbor za zaštitu podataka (EDPB) utvrdio je popis aspekata u nacionalnom procesnom pravu za koje preporučuje harmonizaciju na razini EU-a radi lakše provedbe Opće uredbe o zaštiti podataka (GDPR). Te su preporuke jedna od važnih mjera predviđenih u Bečkoj izjavi EDPB-a o suradnji u provedbi GDPR-a. Popis je poslan Europskoj komisiji na razmatranje.

Predsjednica EDPB-a Andrea Jelinek izjavila je: Europski odbor za zaštitu podataka poduzeo je značajne korake za promicanje djelotvorne suradnje koja će omogućiti bržu i temeljitiju primjenu Opće uredbe o zaštiti podataka.  Utvrdili smo neke prepreke koje su izvan naše ovlasti i za koje bi mogla biti potrebna zakonodavna inicijativa. Trenutačno šarenilo nacionalnih postupaka i praksi usporava i koči suradnju među tijelima za zaštitu podataka.

Na popisu su se, među ostalim, našli status i prava stranaka u upravnim postupcima, rokovi u postupcima, pretpostavke za dopuštenost ili odbijanje pritužbi, istražne ovlasti tijela za zaštitu podataka i praktični aspekti suradnje.

Osim toga, EDPB je donio Mišljenje o odobrenju kriterija za certifikat Europrivacy koje je dostavilo tijelo za zaštitu podataka Luksemburga. Riječ je o prvom europskom pečatu za zaštitu podataka koji je EDPB izdao u skladu s člankom 42. stavkom 5. Opće uredbe o zaštiti podataka.

Mehanizam certificiranja Europrivacy odnosi se na najrazličitije postupke obrade koje provode i voditelji i izvršitelji obrade iz različitih sektora. Obuhvaća kriterije koji se mogu primijeniti na mnoge različite situacije u pojedinim postupcima obrade ili sektorima.

Spomenuto odobrenje Europskog odbora za zaštitu podataka korak je prema većoj usklađenosti s Općom uredbom o zaštiti podataka. Certificiranje putem pečata za zaštitu podataka vrijedi u svim državama članicama EU-a, a voditeljima i izvršiteljima obrade u različitim zemljama omogućuje da ostvare jednaku razinu usklađenosti za slične postupke obrade.

EDPB je donio i izjavu o digitalnom euru, u kojoj ponovno ističe važnost osiguravanja privatnosti te tehničke i integrirane zaštite podataka u tom projektu.

EDPB smatra da sustavna provjera i praćenje svih transakcija u digitalnim eurima nosi određene opasnosti. Stoga preporučuje da digitalni euro bude dostupan na internetu i izvan njega te da se odredi prag ispod kojeg praćenje nije moguće kako bi se osigurala potpuna anonimnost dnevnih transakcija. Konačno, EDPB poziva Europsku središnju banku i Komisiju da potaknu javnu raspravu o projektu digitalnog eura kako bi se osiguralo da zadovoljava najviše standarde privatnosti i zaštite podataka.

The news published here does not constitute official EDPB communication, nor an EDPB endorsement. This news item was originally published by the national supervisory authority and was published here at the request of the SA for information purposes. Any questions regarding this news item should be directed to the supervisory authority concerned.