Brussel, 4 december – Tijdens zijn meest recente plenaire vergadering heeft het EDPB aanbevelingen aangenomen over de rechtsgrondslag voor het verplicht maken van gebruikersaccounts op websites voor elektronische handel. Daarnaast voerde de raad een eerste discussie over het voorstel voor een digitale omnibus en benoemde hij de nieuwe vicevoorzitter van de EDPB.
Internetgebruikers bezoeken e-commerce websites om verschillende redenen, waaronder het doen van online aankopen, het profiteren van promoties of gewoon door producten bladeren. Bij interactie met deze websites kan hen worden gevraagd om een account aan te maken, wat kan resulteren in het verzamelen en verwerken van persoonlijke gegevens, evenals verhoogde privacy- en veiligheidsrisico's.
Het EDPB heeft aanbevelingen aangenomen om te verduidelijken wanneer websites voor elektronische handel hun gebruikers kunnen verplichten een account aan te maken.
Als algemene regel moeten gebruikers de mogelijkheid hebben om gebruik te maken van e-commercewebsites, met inbegrip van de mogelijkheid om aankopen te doen, zonder een account aan te maken. In dergelijke gevallen beveelt het EDPB aan dat e-commercewebsites een keuze bieden: een 'gast'-modus, waarmee gebruikers aankopen kunnen doen zonder een account aan te maken, of de mogelijkheid om vrijwillig een account aan te maken. Deze aanpak minimaliseert het verzamelen en verwerken van persoonsgegevens en is daarom in overeenstemming met het GDPR-principe van gegevensbescherming door ontwerp en door standaardinstellingen.
Het verplicht aanmaken van een account kan echter in een beperkt aantal gevallen gerechtvaardigd zijn, bijvoorbeeld door het aanbieden van een abonnementsdienst of het verlenen van toegang tot exclusieve aanbiedingen.
De aanbevelingen benadrukken de inspanningen van het EDPB om pragmatische, gebruikersvriendelijke en privacybeschermende praktijken in de e-commercesector te bevorderen.
Over de aanbevelingen wordt een openbare raadpleging gehouden, zodat belanghebbenden opmerkingen kunnen maken en feedback kunnen geven.
Voorlopige bespreking van het voorstel voor een digitale omnibus
De EDPB heeft een eerste discussie gehouden over het voorstel voor een digitale omnibus, waarover de EDPB en de EDPS een gezamenlijk advies zullen uitbrengen.
In zijn verklaring van Helsinki heeft het EDPB voorstellen gedaan om tot meer duidelijkheid, steun en betrokkenheid te komen. De EDPB en de EDPS zijn ingenomen met de discussie over doeltreffende digitale regelgeving en blijven zich inzetten voor het vinden van oplossingen om de naleving van de AVG te vergemakkelijken, met name voor kleine organisaties.
De EDPB en de EDPS zullen zich toespitsen op de gevolgen van het voorstel van de Europese Commissie voor de grondrechten van personen en op de vraag of het zal leiden tot vereenvoudiging voor organisaties en meer rechtszekerheid.
Hoewel tal van punten moeten worden geanalyseerd, kunnen de EDPB en de EDPS in dit stadium al onderstrepen dat de voorgestelde wijziging van de definitie van persoonsgegevens verder lijkt te gaan dan de recente jurisprudentie van het HvJ-EU en verder gaat dan een gerichte wijziging van de AVG, die afbreuk kan doen aan het grondrecht op gegevensbescherming.
Het EDPB herinnert aan zijn aanstaande openbare evenement met belanghebbenden over dit onderwerp op 12 december 2025 en benadrukt dat de uitvoering van de jurisprudentie van het HvJ-EU door middel van richtsnoeren waarbij rekening wordt gehouden met de inbreng van belanghebbenden meer zekerheid biedt.
Jelena Virant Burnik verkozen tot nieuwe vicevoorzitter van de EDPB
Tijdens de plenaire vergadering van deze week hebben de leden van de EDPB Jelena Virant Burnik, Information Commissioner van de Republiek Slovenië, benoemd tot nieuwe vicevoorzitter van de raad van bestuur.
“Ik ben vereerd dat ik ben verkozen tot vicevoorzitter van de EDPB. Ik ben blij dat ik de kans heb om de rol van het EDPB als centrale autoriteit op het gebied van gegevensbescherming in de EU te helpen versterken. Ik ben vastbesloten de samenwerking tussen de nationale gegevensbeschermingsautoriteiten te bevorderen en een forum te bieden voor hun open discussies die helpen het begrip en de handhaving van de AVG-bepalingen op elkaar af te stemmen.
In het zich steeds verder ontwikkelende landschap van digitale regelgeving moet het EDPB een regelgever blijven die de complexe wisselwerking tussen wetgeving begrijpt en productief bijdraagt aan de besprekingen op Europees niveau. “
Vicevoorzitter EDPB, Jelena Virant Burnik
“De afgelopen jaren is het landschap waarin we actief zijn fundamenteel veranderd, waardoor de rol van het EDPB in de digitale toekomst van Europa is hervormd. In deze dynamische omgeving staat de nieuwe vicevoorzitter van de EDPB voor spannende uitdagingen. Ik ben ervan overtuigd dat het EDPB veel baat zal hebben bij haar expertise en toewijding.
Ik kijk ernaar uit om samen te werken met Jelena Virant Burnik om de gezamenlijke missie van het EDPB te bevorderen: innovatie bevorderen en tegelijkertijd de grondrechten van personen beschermen."
EDPB-voorzitter, Anu Talus
De komende jaren zal Jelena Virant Burnik nauw samenwerken met EDPB-voorzitter Anu Talus en medeondervoorzitter Zdravko Vukić om de consistente toepassing van de EU-regels inzake gegevensbescherming te waarborgen en doeltreffende samenwerking tussen gegevensbeschermingsautoriteiten in heel Europa te bevorderen.
Het hier gepubliceerde persbericht is automatisch uit het Engels vertaald. De EDPB garandeert de juistheid van de vertaling niet. Raadpleeg de officiële tekst in de Engelse versie als er enige twijfel bestaat.