Evropski odbor za varstvo podatkov: Uporaba Splošne uredbe o varstvu podatkov je uspešna, vendar so potrebna zadostna sredstva za spopadanje z izzivi prihodnosti

15 December 2023

Bruselj, 15. decembra – Evropski odbor za varstvo podatkov (EOVP) je na svojem zadnjem plenarnem zasedanju sprejel svoj prispevek k poročilu Evropske komisije o uporabi Splošne uredbe o varstvu podatkov. EOVP meni, da je bila uporaba Splošne uredbe o varstvu podatkov v prvih petih letih in pol uspešna. Čeprav je pred nami več pomembnih izzivov, EOVP meni, da je v tem trenutku prezgodaj za revizijo Splošne uredbe o varstvu podatkov in poziva sozakonodajalca, naj hitro sprejmeta novo uredbo o določitvi dodatnih postopkovnih pravil v zvezi s čezmejnim izvrševanjem Splošne uredbe o varstvu podatkov. Poleg tega EOVP poudarja, da organi za varstvo podatkov in EOVP potrebujejo zadostna sredstva za nadaljnje izvajanje svojih nalog. 

Predsednica Evropskega odbora za varstvo podatkov Anu Talus je dejala: „Splošna uredba o varstvu podatkov je okrepila, posodobila in uskladila načela varstva podatkov po vsej EU. Smernice EOVP so imele ključno vlogo pri ozaveščanju posameznikov in podjetij o njihovih pravicah in odgovornostih na podlagi Splošne uredbe o varstvu podatkov. Še naprej bomo podpirali izvajanje Splošne uredbe o varstvu podatkov, zlasti v malih in srednje velikih podjetij in na splošno ozaveščali o Splošni uredbi o varstvu podatkov. Poleg tega je sodelovanje med organi za varstvo podatkov in izvrševanje Splošne uredbe o varstvu podatkov dobilo zagon. EOVP si bolj kot kdaj koli prej prizadeva zagotoviti učinkovito in dosledno izvrševanje Splošne uredbe o varstvu podatkov.“ 

EOVP je utrdil svoj položaj kot organ EU, ki je pristojen za zagotavljanje dosledne uporabe Splošne uredbe o varstvu podatkov, pri čemer je uporabil celoten sklop instrumentov, ki so mu na voljo. Vzpostavil je obsežno knjižnico dokumentov s smernicami za pomoč pri spodbujanju skladnosti med upravljavci in obdelovalci ter pri doslednemu izvrševanju s strani organov za varstvo podatkov. Poleg tega je zagotovil okvir za praktično uporabo orodij za zagotavljanje skladnosti, kot so kodeksi ravnanja in mehanizmi certificiranja, kar jim je omogočilo dosledno delovanje po vsej EU. Poleg tega je EOVP ustrezno odigral svojo edinstveno vlogo pri reševanju sporov v čezmejnih zadevah, s čimer je zagotovil dosledno uporabo Splošne uredbe o varstvu podatkov. 

V zvezi z izvrševanjem je EOVP prepričan, da uspešno in učinkovito sodelovanje med organi za varstvo podatkov vodi k skupni kulturi varstva podatkov. Obstoječa orodja iz Splošne uredbe o varstvu podatkov lahko dosežejo ta cilj, če se uporabljajo na dovolj usklajen način. 

EOVPin organi za varstvo podatkov si bodo še naprej prizadevali za nadaljnjo krepitev sodelovanja pri izvrševanju ter doseganje učinkovitejših in skladnejših rezultatov v sedanjem pravnem okviru.

Glede na pomen racionalizacije nacionalnih postopkovnih pravil je EOVP oktobra 2022 Evropski komisiji predložil „seznam želja“ o postopkovnih vidikih, ki bi jih bilo mogoče uskladiti na ravni EU. V skupnem mnenju EOVP in Evropskega nadzornika za varstvo podatkov z dne 19. septembra 2023 o predlogu uredbe o določitvi dodatnih postopkovnih pravil v zvezi z izvrševanjem Splošne uredbe o varstvu podatkov je bilo pozdravljeno, da je namen predloga spodbuditi učinkovito izvrševanje pravil o varstvu podatkov in da namerava uresničiti številne predloge s »seznama želja EOVP«; podana so bila tudi priporočila za zagotovitev čim večje učinkovitosti te prihodnje uredbe.

Poleg tega EOVP poziva države članice, naj zagotovijo, da bodo imeli vsi organi za varstvo podatkov potrebna sredstva za učinkovito izvajanje svojih nalog, saj so pred nami precejšnji izzivi. Predvsem nenehno razvijajoče se tehnološko okolje vsak dan prinaša nove izzive v zvezi z varstvom podatkov. Pripravlja se oziroma je bila uvedena tudi nova zakonodaja, ki zagotavlja dodatna pravila za ustvarjanje varnejšega digitalnega prostora in vzpostavitev enakih konkurenčnih pogojev za podjetja v digitalnem gospodarstvu, kot so Akt o digitalnih trgih, Akt o digitalnih storitvah, Akt o upravljanju podatkov ali predlog Akta o umetni inteligenci. S to novo zakonodajo se lahko organom za varstvo podatkov ali EOVP naložijo dodatne odgovornosti v zvezi z izvrševanjem in nadzorom. Vendar pa obstaja neskladje med to naraščajočo delovno obremenitvijo in razpoložljivimi viri. Poleg tega se naloge EOVP in organov za varstvo podatkov v skladu s Splošno uredbo o varstvu podatkov še naprej izvajajo z večjo intenzivnostjo. Prav tako je na delovno obremenitev vplivalo okrepljeno sodelovanje med organi za varstvo podatkov pri izvrševanju, kar posledično vodi k večji vključenosti EOVP. Uspeh pri izvajanju teh nalog je v veliki meri odvisen od sredstev, ki so na voljo organom za varstvo podatkov in EOVP, tudi prek njegovega sekretariata. Zato je bistveno zagotoviti, da se sekretariatu EOVP zagotovijo potrebna sredstva, saj ima ključno vlogo pri pripravi in izvajanju številnih nalog, zaupanih EOVP.

V zvezi z mednarodnimi prenosi EOVP poudarja pomen nadaljnjega razvoja sklepov o ustreznosti s tretjimi državami in mednarodnimi organizacijami ter pričakuje, da bo Komisija zaključila svoje delo v zvezi s pregledom sklepov o ustreznosti, sprejetih v skladu z Direktivo 95/46/ES. 

Poleg tega EOVP spodbuja Komisijo, naj še naprej razvija mednarodno sodelovanje in poudarja pomen učinkovitega sodelovanja pri izvrševanju s tretjimi državami. 

Na plenarnem zasedanju je EOVP opravil tudi splošno razpravo o modelu „plačaj ali v redu“ (angl. »pay or ok« model). Sklenjeno je bilo, da bo pripravljena prošnja za mandat za smernice na to temo.