Tværreguleringsmæssigt samarbejde
På denne side
I lyset af det stadigt skiftende digitale landskab i EU er det af afgørende betydning at sikre en ensartet anvendelse af de forskellige regler. I Databeskyttelsesrådets strategi for 2024-2027 prioriteres konsekvent anvendelse af databeskyttelsesprincipperne på tværs af alle reguleringsområder.
Databeskyttelsesrådet har vedtaget flere vejledninger om, hvordan GDPR finder anvendelse sideløbende med anden EU-lovgivning. Nogle af disse dokumenter blev vedtaget i samarbejde med Europa-Kommissionen eller andre regulerende myndigheder.
Som medlem af følgende organer bidrager Databeskyttelsesrådet til en konsekvent anvendelse af databeskyttelsesreglerne.
- Gruppen på Højt Niveau for forordningen om digitale markeder — Gruppen på Højt Niveau for forordningen om digitale markeder samler Europa-Kommissionen og relevante EU-myndigheder inden for databeskyttelse, konkurrence, forbrugerbeskyttelse, telekommunikation og medielovgivning for at støtte en koordineret og konsekvent håndhævelse af forordningen om digitale markeder.
- Det Europæiske Datainnovationsråd (EDIB) – EDIB samler Europa-Kommissionen og relevante organer i medlemsstaterne og EU for at rådgive og bistå Kommissionen med anvendelsen af dataforordningen og forordningen om datastyring.
- ETIAS-Råd for Rådgivning om Grundlæggende Rettigheder — Dette råd fungerer som et rådgivende organ, der evaluerer og udsteder henstillinger til ETIAS-screeningrådet om potentielle virkninger for de grundlæggende rettigheder. Fokusområderne omfatter privatliv, databeskyttelse og hensyn til ikke-diskrimination.
Desuden samarbejder Databeskyttelsesrådet og databeskyttelsesmyndighederne regelmæssigt med følgende enheder og netværk:
- Netværket for forbrugerbeskyttelsessamarbejde (CPC-netværket) – CPC-netværket samler de nationale forbrugerbeskyttelsesmyndigheder og Europa-Kommissionen med henblik på at støtte en koordineret håndhævelse af EU’s forbrugerbeskyttelseslovgivning på det indre marked. I den forbindelse afholder Europa-Kommissionen og Databeskyttelsesrådets sekretariat regelmæssigt fælles workshopper for at drøfte sager af fælles interesse for både de håndhævende myndigheder på forbruger- og databeskyttelsesområdet. Der blev oprettet en gruppe frivillige blandt forbruger- og databeskyttelsesmyndighederne for yderligere at uddybe dette samarbejde.
- Myndigheden for Bekæmpelse af Hvidvask af Penge og Finansiering af Terrorisme (AMLA) – AMLA er et decentraliseret EU-agentur, der skal koordinere de nationale myndigheder for at sikre korrekt og ensartet anvendelse af EU-reglerne. EDPB samarbejder tæt med AMLA om fælles retningslinjer for partnerskaber med henblik på udveksling af oplysninger samt andre retningslinjer, der har væsentlig indflydelse på beskyttelsen af personoplysninger.
- Det Europæiske Råd for Digitale Tjenester (EBDS) – EBDS er en uafhængig rådgivende gruppe, der samler de nationale koordinatorer for digitale tjenester og Europa-Kommissionen med henblik på at støtte gennemførelsen af forordningen om digitale tjenester. Repræsentanter fra Databeskyttelsesrådet deltager i arbejdet i arbejdsgruppe 6 om beskyttelse af mindreårige.
- Den Internationale Standardiseringsorganisation (ISO) — ISO er et uafhængigt internationalt organ, der udvikler og offentliggør frivillige tekniske standarder og kvalitets-, sikkerheds- og interoperabilitetsstandarder, der anvendes på verdensplan på tværs af industrier og teknologier. I sin egenskab af forbindelsesorganisation deltager Databeskyttelsesrådet i arbejdet vedrørende databeskyttelse i Underudvalg 27, arbejdsgruppe 5 (SC27/WG5).