Az Európai Adatvédelmi Testület rendezi a Meta általi adattovábbítással kapcsolatos vitát, és munkacsoportot hoz létre a Chat GPT-vel kapcsolatban

13 April 2023

Brüsszel, április 13. – Az Európai Adatvédelmi Testület az általános adatvédelmi rendelet 65. cikke alapján vitarendezési határozatot fogadott el az ír adatvédelmi hatóságnak a Meta Platforms Ireland Limited (Meta IE) által Facebook-szolgáltatása céljából az Egyesült Államokba irányuló adattovábbítás jogszerűségéről szóló határozattervezetére vonatkozóan. A kötelező erejű határozat az ír adatvédelmi hatóságnak mint fő felügyeleti hatóságnak a Meta IE-re vonatkozó határozattervezetéből eredő fontos jogi kérdésekkel foglalkozik. Az Európai Adatvédelmi Testület kötelező erejű döntése kulcsszerepet játszik annak biztosításában, hogy a nemzeti adatvédelmi hatóságok helyesen és következetesen alkalmazzák az általános adatvédelmi rendeletet.

Mivel nem sikerült konszenzusra jutni a több adatvédelmi hatóság által benyújtott kifogásokat illetően, az Európai Adatvédelmi Testületet felkérték, hogy két hónapon belül rendezze az adatvédelmi hatóságok közötti vitát.

Konkrétabban, az Európai Adatvédelmi Testület kötelező erejű határozatában rendezi a vitát azzal kapcsolatban, hogy közigazgatási bírságot és/vagy az adatkezelés megfelelővé tételét elrendelő további végzést bele kell-e foglalni az ír adatvédelmi hatóság végleges határozatába.  

A fő felügyeleti hatóságnak legkésőbb egy hónappal az Európai Adatvédelmi Testület döntésének bejelentését követően el kell fogadnia az adatkezelőnek címzett jogerős döntését az Európai Adatvédelmi Testület kötelező erejű döntése alapján és az említett testület jogi értékelésének figyelembevételével. Az Európai Adatvédelmi Testület azt követően teszi közzé döntését a honlapján, hogy a fő felügyeleti hatóság értesítette az adatkezelőt az általa hozott nemzeti szintű döntésről.

Az Európai Adatvédelmi Testület tagjai megvitatták az olasz adatvédelmi hatóság által a Chat GPT szolgáltatással kapcsolatban az Open AI-al szemben a közelmúltban hozott jogérvényesítési intézkedést.

Az Európai Adatvédelmi Testület úgy határozott, hogy külön munkacsoportot hoz létre az együttműködés előmozdítása és az adatvédelmi hatóságok által végrehajtott lehetséges jogérvényesítési intézkedésekkel kapcsolatos információcsere céljából.

 

A 65. cikk szerinti eljárással kapcsolatban további információkat talál a Gyakran feltett kérdések oldalán.

The news published here does not constitute official EDPB communication, nor an EDPB endorsement. This news item was originally published by the national supervisory authority and was published here at the request of the SA for information purposes. Any questions regarding this news item should be directed to the supervisory authority concerned.