ЕКЗД определя приоритетите за периода 2024—2027 г. и изяснява прилагането на механизмите за правна защита на ППД

18 April 2024
 EDPB Strategy 2024-2027

Брюксел, 18 април — По време на последната си пленарна сесия ЕКЗД прие своята стратегия за периода 2024—2027г. В стратегията се определят приоритетите на ЕКЗД, групирани около четири стълба, както и ключови действия за всеки стълб, за да се подпомогне постигането на тези цели. Тези четири стълба са: 

  • Стълб 1 — Подобряване на хармонизацията и насърчаване на спазването на законодателството   
  • Стълб 2 — Укрепване на обща култура на правоприлагане и ефективно сътрудничество       
  • Стълб 3 — Гарантиране на защитата на данните в развитието на цифровата и междурегулаторната среда      
  • Стълб 4 — Принос към глобалния диалог относно защитата на данните

Председателят наЕКЗД Ану Талус заяви: „Новата стратегия възприема съществуващата визия в нова посока, за да отговори на днешните нужди за защита на данните и на постоянно развиващия се цифров пейзаж. Стратегията е резултат от съвместни усилия с участието на всички органи на ЕС за защита на данните (ОЗД) и определя общи приоритети за следващите години.“ 

През следващите четири години ЕКЗД ще продължи да насърчава спазването на законодателството в областта на защитата на данните чрез разработване на ясни, кратки и практически насоки по важни теми и чрез разработване на материали за по-широка аудитория. Освен това сътрудничеството в областта на правоприлагането ще продължи да бъде важен приоритет за ЕКЗД. Съветът ще продължи да се основава на визията, изложена в т.нар. декларация от Виена, и ще доразвива инициативите на ЕКЗД в тази област, като например координираните действия по правоприлагане. 

Нов аспект на стратегията е акцентът върху взаимодействието с новата регулаторна цифрова рамка. Новите цифрови закони, като Законодателния акт за цифровите услуги или Законодателния акт за цифровите услуги, оказват въздействие върху защитата на данните и неприкосновеността на личния живот. ЕКЗД ще работи за засилване на сътрудничеството с други регулаторни органи с оглед на включването на правото на защита на данните в цялостната регулаторна архитектура. Освен това ЕКЗД ще продължи да обръща специално внимание на предизвикателствата, породени от новите технологии, като например ИИ.

Стратегията ще бъде допълнена от две работни програми, които ще съдържат подробности за нейното изпълнение. 
Освен това, що се отнася до рамката на ЕС и САЩ за защита на личните данни, ЕКЗД прие процедурен правилник, публична информационна бележка и образци на формуляри за жалби, за да се улесни прилагането на механизмите за правна защита в рамките на DPF. 

Документите на ЕКЗД се отнасят до два механизма за правна защита на DPF, създадени за разглеждане на жалби от физически лица от ЕС. Механизмите за правна защита разглеждат само жалби относно съответната им компетентност — национална сигурност или търговски цели — и само за данни, предадени след 10 юли 2023 г.
 

Прессъобщението, публикувано тук, е преведено автоматично от английски език.  ЕКЗД не гарантира точността на превода. Моля, вижте официалния текст в неговата версия на английски език, ако има съмнение.