Europski odbor za zaštitu podataka utvrđuje prioritete za razdoblje 2024. – 2027. i pojašnjava provedbu mehanizama pravne zaštite u okviru Instrumenta za zaštitu podataka

18 April 2024
 EDPB Strategy 2024-2027

Bruxelles, 18. travnja – Na svojoj posljednjoj plenarnoj sjednici Europski odbor za zaštitu podataka donio je strategiju za razdoblje 2024. – 2027. U strategiji se utvrđuju prioriteti Europskog odbora za zaštitu podataka, grupirani na četiri stupa, kao i ključne mjere po stupu kako bi se pomoglo u postizanju tih ciljeva. Ta su četiri stupa: 

  • Prvi stup – Jačanje usklađenosti i promicanje usklađenosti   
  • Drugi stup – Jačanje zajedničke kulture provedbe i učinkovite suradnje       
  • Treći stup – Zaštita zaštite podataka u razvoju digitalnog i međuregulatornog okruženja      
  • Stup 4. – Doprinos globalnom dijalogu o zaštiti podataka
     

PredsjednicaEuropskog odbora za zaštitu podataka Anu Talus izjavila je: U novoj strategiji postojeća vizija kreće se u novom smjeru kako bi se odgovorilo na potrebe za zaštitom podataka današnjice i digitalno okruženje koje se stalno mijenja. Strategija je rezultat zajedničkih napora koji uključuju sva tijela EU-a za zaštitu podataka i utvrđuju zajedničke prioritete za nadolazeće godine.” 

U sljedeće četiri godine Europski odbor za zaštitu podataka nastavit će promicati usklađenost s pravom o zaštiti podataka izradom jasnih, sažetih i praktičnih smjernica o važnim temama te razvojem materijala za širu publiku. Osim toga, suradnja u provedbi i dalje će biti važan prioritet za Europski odbor za zaštitu podataka. Odbor će nastaviti nadovezati se na viziju iz svoje takozvane Bečke izjave i dalje razvijati inicijative Europskog odbora za zaštitu podataka u tom području, kao što su koordinirane provedbene mjere. 

Novi aspekt strategije usmjeren je na međudjelovanje s novim regulatornim digitalnim okvirom. Novi digitalni zakoni, kao što su Akt o digitalnim tržištima ili Akt o digitalnim uslugama, utječu na zaštitu podataka i privatnost. Europski odbor za zaštitu podataka radit će na poboljšanju suradnje s drugim regulatornim tijelima kako bi se pravo na zaštitu podataka uključilo u opću regulatornu strukturu. Nadalje, Europski odbor za zaštitu podataka i dalje će posvećivati posebnu pozornost izazovima povezanima s novim tehnologijama, kao što je umjetna inteligencija.

Strategija će biti dopunjena dvama programima rada, koji će sadržavati pojedinosti o njezinoj provedbi. 

Osim toga, kad je riječ o okviru za zaštitu podataka između EU-a i SAD-a, Europski odbor za zaštitu podataka donio je Poslovnik, javnu informativnu napomenu i predloške obrazaca za pritužbe kako bi se olakšala provedba mehanizama pravne zaštite u okviru DPF-a. 

Dokumenti Europskog odbora za zaštitu podataka odnose se na dva mehanizma pravne zaštite koji su uspostavljeni za rješavanje pritužbi pojedinaca iz EU-a. Mehanizmima pravne zaštite rješavaju se samo pritužbe koje se odnose na njihovu nadležnost – nacionalnu sigurnost ili komercijalne svrhe – i to samo za podatke prenesene nakon 10. srpnja 2023.
 

Priopćenje za medije objavljeno ovdje automatski je prevedeno s engleskog jezika.  Europski odbor za zaštitu podataka ne jamči točnost prijevoda. Ako postoji sumnja, pogledajte službeni tekst u verziji na engleskom jeziku.