Az Európai Adatvédelmi Testület meghatározza a 2024–2027 közötti időszakra vonatkozó prioritásokat, és tisztázza a DPF jogorvoslati mechanizmusainak végrehajtását

18 April 2024
 EDPB Strategy 2024-2027

Brüsszel, április 18. – Az Európai Adatvédelmi Testület legutóbbi plenáris ülésén elfogadta a 2024–2027 közötti időszakra vonatkozó stratégiáját. A stratégia meghatározza az Európai Adatvédelmi Testület prioritásait, amelyek négy pillér köré csoportosulnak, valamint pillérenként kulcsfontosságú intézkedéseket határoz meg e célkitűzések elérésének elősegítése érdekében. Ez a négy pillér a következő: 

  • Pillér – A harmonizáció fokozása és a megfelelés előmozdítása   
  • Pillér – A közös jogérvényesítési kultúra és a hatékony együttműködés megerősítése       
  • Pillér – Az adatvédelem védelme a fejlődő digitális és szabályozásközi környezetben      
  • Pillér – Hozzájárulás az adatvédelemről szóló globális párbeszédhez

Az Európai Adatvédelmi Testület elnöke, Anu Talus így nyilatkozott: „Az új stratégia új irányba veszi a meglévő jövőképet annak érdekében, hogy megfeleljen a mai adatvédelmi igényeknek és a folyamatosan fejlődő digitális környezetnek. A stratégia az összes uniós adatvédelmi hatóságot bevonó, együttműködésen alapuló erőfeszítés eredménye, és meghatározza az elkövetkező évekre vonatkozó közös prioritásokat.” 

A következő négy évben az Európai Adatvédelmi Testület továbbra is előmozdítja az adatvédelmi jogszabályoknak való megfelelést azáltal, hogy egyértelmű, tömör és gyakorlati útmutatót dolgoz ki a fontos témákra vonatkozóan, és a szélesebb közönség számára anyagokat dolgoz ki. Emellett a végrehajtási együttműködés továbbra is fontos prioritás lesz az Európai Adatvédelmi Testület számára. A Testület továbbra is az úgynevezett bécsi nyilatkozatában meghatározott jövőképre épít, és továbbfejleszti az Európai Adatvédelmi Testület e területre vonatkozó kezdeményezéseit, például az összehangolt végrehajtási intézkedéseket. 

A stratégia új aspektusa az új digitális szabályozási kerettel való kölcsönhatásra összpontosít. Az új digitális törvények, például a DMA vagy a digitális szolgáltatásokról szóló jogszabály hatással vannak az adatvédelemre és a magánélet védelmére. Az Európai Adatvédelmi Testület azon fog munkálkodni, hogy fokozza az együttműködést más szabályozó hatóságokkal annak érdekében, hogy az adatvédelemhez való jogot beépítse az átfogó szabályozási struktúrába. Emellett az Európai Adatvédelmi Testület továbbra is különös figyelmet fog fordítani az új technológiák, például a mesterséges intelligencia jelentette kihívásokra.

A stratégiát két munkaprogram egészíti ki, amelyek részletesen ismertetik a stratégia végrehajtását. 

Ezenkívül az EU-USA adatvédelmi keretrendszer (DPF) tekintetében az Európai Adatvédelmi Testület elfogadta az eljárási szabályzatot, a nyilvános tájékoztató feljegyzést és a panasztételi űrlapok sablonját, hogy megkönnyítse a DPF szerinti jogorvoslati mechanizmusok végrehajtását. 

Az Európai Adatvédelmi Testület dokumentumai két olyan jogorvoslati mechanizmusra vonatkoznak, amelyeket az uniós magánszemélyek panaszainak kezelésére hoztak létre. A jogorvoslati mechanizmusok csak a hatáskörüket – nemzetbiztonsági vagy kereskedelmi célokat – érintő panaszokkal foglalkoznak, és csak a 2023. július 10. után továbbított adatokra.
 

Az itt közzétett sajtóközlemény automatikusan angolról lett lefordítva.  Az Európai Adatvédelmi Testület nem garantálja a fordítás pontosságát. Amennyiben kétség merül fel, kérjük, olvassa el az angol nyelvű hivatalos szöveget.