Europski odbor za zaštitu podataka obavješćuje dionike o utjecaju Okvira za zaštitu podataka i donosi izjavu o prvom preispitivanju odluke o primjerenosti za Japan

19 July 2023

Bruxelles, 19. srpnja – Na posljednjoj plenarnoj sjednici Europski odbor za zaštitu podataka donio je informativnu napomenu za pojedince i subjekte koji prenose podatke u SAD. Cilj je napomene pružiti sažete i objektivne informacije o učinku odluke o primjerenosti na prijenose u SAD, mehanizmima pravne zaštite dostupnima u Okviru za zaštitu podataka (DPF) i novom mehanizmu pravne zaštite u području nacionalne sigurnosti.

Predsjednica EDPB-a Anu Talus izjavila je: „Nakon mišljenja EDPB-a iz veljače 2023., Europska komisija donijela je DPF, što je važna odluka kojom se određuje da se osobni podaci sada mogu prenositi iz Europskog gospodarskog prostora u Sjedinjene Američke Države bez dodatnih uvjeta. Bitno je da pojedinci budu svjesni svojih prava i da organizacije znaju koje su im obveze, što EDPB objašnjava u informativnoj napomeni. EDPB će se pobrinuti da novi instrument bude pravilno proveden i radujemo se što ćemo doprinijeti prvom preispitivanju DPF-a sljedeće godine.”

U informativnoj napomeni pojašnjeno je da prijenose na temelju odluka o primjerenosti nije potrebno dopuniti dodatnim mjerama. Za prijenose u SAD koji nisu uključeni u „Popis iz Okvira za zaštitu podataka” potrebne su odgovarajuće zaštitne mjere, kao što su standardne klauzule o zaštiti podataka ili obvezujuća korporativna pravila. U tom pogledu EDPB naglašava da se sve zaštitne mjere koje je američka vlada poduzela u području nacionalne sigurnosti (uključujući mehanizam pravne zaštite) primjenjuju na sve podatke prenesene u SAD, bez obzira na alat koji se upotrebljava za prijenos.

Nadalje, u informativnoj napomeni navodi se da u području nacionalne sigurnosti pojedinci iz EU-a mogu podnijeti pritužbu svojem nacionalnom tijelu za zaštitu podataka (DPA) kako bi iskoristili novi mehanizam pravne zaštite bez obzira na alat koji se upotrebljava za prijenos osobnih podataka u SAD.

Na plenarnoj sjednici predstavnici Europske komisije održali su prezentaciju o DPF-u i promjenama koje su uslijedile nakon mišljenja EDPB-a.

Osim toga, EDPB je donio izjavu o prvom preispitivanju Odluke o primjerenosti za Japan. Izjava je uglavnom usmjerena na procjenu komercijalnih aspekata odluke o primjerenosti za Japan jer su u japanskom pravnom okviru od donošenja odluke o primjerenosti uvedene određene izmjene u tom području, što je dovelo do daljnje konvergencije s Općom uredbom o zaštiti podataka. To uključuje proširenje prava na prigovor na obradu, jačanje obveze obavješćivanja tijela za zaštitu podataka u Japanu i pojedinaca o povredama podataka te proširenje područja primjene japanskog Zakona o zaštiti osobnih informacija (APPI) kako više ne bi bili isključeni osobni podaci koji se „moraju izbrisati” u roku od šest mjeseci.

EDPB istodobno smatra da postoje područja koja Europska komisija treba pobliže pratiti, posebno u pogledu nove kategorije „pseudonimiziranih” osobnih informacija u japanskom pravu i upotrebe privole u situacijama neravnoteže moći. EDPB stoga pozdravlja predanost Europske komisije pomnom praćenju tih pitanja.

EDPB se općenito slaže s procjenom preispitivanja koju je provela Europska komisija i podržava njezin prijedlog da se prijeđe na četverogodišnji ciklus preispitivanja.

 

Napomena urednicima:

Svi dokumenti koji se donesu na plenarnoj sjednici EDPB-a obavezno prolaze pravnu i jezičnu provjeru i provjeru formatiranja te će po završetku tih provjera biti dostupni na internetskim stranicama EDPB-a.

The news published here does not constitute official EDPB communication, nor an EDPB endorsement. This news item was originally published by the national supervisory authority and was published here at the request of the SA for information purposes. Any questions regarding this news item should be directed to the supervisory authority concerned.